Interpretacja rysunku dziecka

Pobierz

Dla psychologa pracującego z dzieckiem istotna jest kolejność rysowania postaci, a także ich ustawienie względem siebie.Jak już możemy się domyślić, rysunek jest tym symbolicznym scenariuszem, w którym dziecko przekazuje nam dużą ilość informacji.. Tymczasem, to właśnie dziecięce rysunki mogą także sygnalizować dorosłym problemy rozwojowe dziecka czy informować ich o problemach z emocjami czy rzucać nowe światło na sytuację rodzinną dziecka.. Niewerbalne i werbalne zachowanie dziecka podczas całego procesu rysowania pozwala zobiektywizować interpretację treści i formy wypowiedzi rysunkowej.Analiza rysunku dziecka - zrozumieć dziecięce rysunki .. W interpretacji istotna jest kolejność rysowania postaci.. Zapraszamy na szkolenie dla psychologów z zakresu zastosowania i interpretacji rysunku rodziny dziecka w diagnozie i psychoterapii, omówimy także inne testy rysunkowe oraz metody pracy z rysunkiem dziecka.. To prawdziwy skarb, który pozwoli nam lepiej zrozumieć jego świat.. poprzez rysunek dziecko pokazuje .Rysunki dziecka przedstawiają uczucia naszego malucha, jego oczekiwania, radości, czasem strach.. Istnieje wiele rysunkowych testów projekcyjnych, np. "Rysunek postaci ludzkiej" Goodenough-Harrisa (Hornowska, Paluchowski, 1987), "Rysunek rodziny" (Frydrychowicz, 1984).. Obok domu może wyrosnąć drzewo..

Tylko posiadanie ...Rysunek dziecka - barwy i przestrzeń.

Rysunek dziecka może wyrazić znacznie więcej niż może ono powiedzieć za pomocą słów.Rysunek dziecka nieśmiałego, lękliwego będzie zdecydowanie delikatny, a malowane postacie malutkie.. Dziecięce rysunki to kopalnia wiedzy o dzieciach, ich myślach i uczuciach.. Kreski, szlaczki i inne bazgroły mogą być zupełnie przypadkowe.Analizę rysunku dziecka od lat prowadzili lekarze psychiatrzy, psycholodzy lub terapeuci.. Kryteria jakimi kierujemy się analizując rysunek dziecka to przede wszystkim: siła linii, wielkośd postaci i przedmiotów, kierunek rysowania, czas rysowania, kolejnośd rysowania postaci.Materiały pomocnicze do badania techniką "Rysunek rodziny" Warunki badania • badanie indywidualne - przed rozpoczęciem rysunku nawiązanie kontaktu z dzieckiem: pytania o wiek, zainteresowania, ulubione sporty, zabawki, gry - pytania nie dotyczą rodziny, • czas badania: ok. 35 min, analiza rysunku i interpretacja wyników - ok. 30 .Ewolucja rysunku dziecka - omówienie poszczególnych składników i poziomów interpretacji w ramach analizy rysunków dzieci w różnym wieku Zapoznanie z głównymi składnikami analizy i interpretacji rysunku dziecka na potrzeby diagnozy pedagogicznej (sprawność grafomotoryczna, zagospodarowanie przestrzeni, znaczenie symboliki rysunku .Interpretacja rysunku dziecka powinna także wiązać się z obserwacją małego pacjenta i rozmową z nim..

Ale i ...Czytanie z rysunku dziecka - odkrywanie jego psychiki.

To właśnie oni posiadają wiedzę na ten temat.. Ważne jest również, czy dzieło zajmuje całą kartkę, czy tylko róg; jak duże są postacie i jakich malec używa kolorów.Rysunek dziecka jest obok mowy jedną z pierwszych form ekspresji, jest bardzo ważnym etapem w rozwoju czynności plastycznych.. Dlatego test rysunku rodziny jest idealnym sposobem oceny dla każdego psychologa dziecięcego lub terapeuty.Interpretacja dziecięcych rysunków może stanowić nie lada problem dla nauczycieli i opiekunów.. Patrząc, w jaki sposób maluch rysuje, możemy dowiedzieć się, czy dom, w którym mieszka daje mu szczęście i radość.Dla psychologów, którzy interpretują rysunki dziecka, znaczenie ma każdy ich szczegół - np. to, czy dłonie braciszka są narysowane tak, że widać niemal każdy palec, czy też w ogóle nie ma ich na obrazku.. Jak dziecko planuje rozmieszczenie elementów, w jakiej kolejności umieszcza je na kartce.. Wszelkie ubytki - złamane gałęzie i dziuple mają związek z urazami, zdarzeniami, które dziecko .Jeśli chodzi o wszystkie z nich to odpowiedź jest zadowalająca - w rysunku dziecka kryją się emocje te pozytywne i te negatywne, można odczytać w nich to co nurtuje dziecko i to co cieszy, to można by powiedzieć taka legenda znaków, w której każdy ma swoje znaczenie.Analiza rysunku dziecka..

Interpretacja rysunku to nie tylko analiza otrzymanego, gotowego wytworu.

Rysunki są prawdziwą kopalnią informacji - pokazują uczucia, pragnienia, lęki, a nawet charakter autora!. Książka ta umożliwi rodzicowi / nauczycielowi głębsze poznanie swojego dziecka lub ucznia i nie wymaga wiedzy medycznej ani psychologicznej w tym zakresie.jeśli pierwsza rysowana babcia lub dziadek- to dziecko ma silniejszy związek z nimi niż z rodzicami, albo są zakłócone relacje z matką, ojcem osoba rysowana w ostatniej kolejności- świadczy o tym, że nie zajmuje ona waźnego miejsca w rodzinie, brak jest więzi emocjonalnej z tą osobą, brak z nią kontaktów 2.INTERPRETACJA RYSUNKU DZIECKA Rysunek dziecka - co można z niego wyczytać.. Osoba rysowana w ostatniej kolejności jest tą, którą dziecko najmniej lubi, nie akceptuje taką, jaką jest.Rysunek dziecka: drzewo.. Lewa strona oznacza przeszłość, prawa przyszłość - mogę się założyć, że nigdy tak na to nie patrzyłaś!. Osoba rysowana jako pierwsza jest tą osobą, z którą dziecko pragnie się identyfikować, do której jest najbardziej przywiązane..

Oczywiście, nie można przeceniać roli rysunku w ocenie stanu psychoemocjonalnego dziecka.

Rysunki i gry to dwa idealne zasoby, których możemy użyć do psychodiagnostyki dzieci.. Rysunek dziecka jest także narzędziem przekazu jego emocji i obrazem rozwoju psychofizycznego.Dlatego dziecięce obrazki są często przedmiotem analizy dla psychologów i pedagogów.. Bywają one pomocne w terapii maluszków, ocenie ich rozwoju czy cech charakteru.. Bardzo ważnym elementem tej analizy jest obserwacja procesu jego powstawania.. Ich twórczość plastyczna to dla nas, dorosłych kopalnia wiedzy i informacji o nich samych.. Fakt, niosą ze sobą pewną informację czy wskazówki, ale w interpretacji należy być ostrożnym - przecież każde dziecko jest inne, ma różne upodobania kolorystyczne, może też być pod wpływem silnych przeżyć emocjonalnych.Plik Analiza rysunku rodziny.doc na koncie użytkownika Orpheusz • folder Interpretacja rysunku dziecka • Data dodania: 6 lip 2010Dziecko, tworząc rysunek, daje w nim wyraz przede wszystkim obecnemu nastrojowi, wyobrażeniom, zainteresowaniom, ale również poziomowi wiedzy, potrzeb rysownika.. Rysowanie w terapii.. Dziecko spokojne i zrównoważone chętnie sięga po kredkę zieloną, niebieską lub fioletową.Kto jest najważniejszy w rodzinie: a) w interpretacji istotna jest kolejność rysowania postaci.. Sztuka od dawna wykorzystywana była przez ludzi do wyrażania uczuć, komunikacji z innymi, przekazywania wiedzy o otaczającym świecie.. Dziecko, które często rysuje, ma możliwość kolorowania, ćwiczy sprawność dłoni, rozwija swoją kreatywność, uczy się trudnej sztuki koncentracji, poznaje kształty i kolory, rozszerza wiedzę o świecie.To wykorzystanie sztuki ma na celu złagodzenie stresu i napięcia psychicznego.. Roseline Davido, psycholożka zajmująca się dziecięcymi rysunkami, zgodziła się przeanalizować dla nas 5 prac.. Ale to jeszcze nie wszystkie, bo w interpretacji równie ważne jest JAK dziecko rysuje - czy mocno dociska kredki do kartki, czy raczej delikatnie.Wracając do interpretacji rysunków dzieci należy jednak pamiętać, że same w sobie kolory nie powiedzą nam wszystkiego.. Jeśli najpierw powstanie tata, oznacza to, że maluch postrzega ojca jako osobę dominującą w rodzinie.Niewerbalne i werbalne zachowanie dziecka podczas całego procesu rysowania pozwala zinterpretować treści i formy wypowiedzi rysunkowej.. Teraz i wy będziecie mogły odczytać dzieła waszych .Jednak interpretacja rysunku dziecka wymaga kontaktu, rozmowy z dzieckiem.. Ogromne, przewyższające dom, może wskazywać na skłonność do agresji; malutkie oznacza niską samoocenę, tak samo jak rysunek dziecka wykonany cienką, delikatną kreską..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt