Charakterystyka edypa i kreona

Pobierz

Poznajemy go jako mężczyznę dorosłego, ojca czwórki dzieci (dwóch synów i dwóch córek).. Zapraszamy do naszych zbiorów zgromadzonych w działach: Ściągi gotowce wydrukowane, czy też Ebuda-cd - ściągi na płycie.. Władcy reprezentują dwa zupełnie odmienne modele sprawowania rządów.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. Dla niego liczy się tylko utrzymanie swojego autorytetu jako surowego władcy.Tyrezjasz - charakterystyka • Król Edyp Wróżbita, ślepy starzec obdarzony przez bogów umiejętnością przepowiadania przyszłości.. Jest synem Metojka i bratem królowej Jokasty.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Jest twórcą wielu dramatów, z których najsłynniejszy to " Antygona ".. Jej ojcem był Edyp, władający Tebami z małżonką Jokastą.. Był pyszny, nieufny, uparty, dumny, pewny siebie.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. W przypływie gniewu oskarża ich o spisek; grozi konsekwencjami.. Opuszcza Korynt, rezygnując z przywilejów królewicza, by straszliwa przepowiednia nie mogła się spełnić.Po wizycie Kreona u wyroczni, Edyp postanawia dla dobra ludu i kraju wyjaśnić tajemnicę i odkryć przyczynę nieszczęść, które dotknęły Teby po dwudziestu latach szczęśliwego panowania Edypa..

Kreon - charakterystyka • Król Edyp.

Nie pozwala, by Antygona sprzeciwiła się mu i tym samym wystawiła go na pośmiewisko: "Lepiej, gdy trzeba zginąć z ręki męża, niż dożyć hańby w porażce z kobietą".. Polybos - król Koryntu, mąż Merope, wychował Edypa jako własnego syna.Charakterystyka Edypa.. Gdy zatroskany lud tebański zwraca się do niego z prośbą o pomoc, natychmiast wysyła Kreona do wyroczni w Delfach.. Edyp to dobry władca, kochany przez swój lud.. Dowiaduje się, że na miasto spadał zaraza, gdyż ukrywa się w nim zabójca Lajosa.Kreon jest jednym z bohaterów antycznego dramatu Król Edyp (większą rolę odgrywa w innym dziele Sofoklesa - Antygonie).. To Kreon zostaje posłany do wyroczni, by poznać przyczynę zarazy panującej w mieście.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Jest człowiekiem uczciwym, sprawiedliwym, szlachetnym, przezornym i mądrym.. To oblicze Edypa objawia się podczas jego rozmowy z Tyrezjaszem, a następnie z Kreonem.. Jest władcą okrutnym i dumnym.. Jego lekkomyślność i brak wyobraźni spowodowały samobójstwo syna, żony i siostrzenicy.Ta sztuka udaje się Edypowi, za co otrzymuje on od Kreona tron Teb i Jokastę za żonę.. Jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesie i Eteoklu.Jest młodą dziewczyną narzeczoną Hajmona.Antygona jest pełna dumy rodowej, porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i energiczna, jest zuchwała i odważna Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Plik wypracowanie charakterystyka edypa i kreona.zip na koncie użytkownika srikantasahu143 • Data dodania: 12 kwi 2015Edyp oskarża Tyrezjasza i Kreona o spisek..

Oprócz: Charakterystyka edypa i kreona epejsodion 2.

Jest bohaterem tragicznym, gdyżAntygona jest córką Edypa i Jokasy.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Charakterystyka Edypa Król Edyp to tytułowy bohater tragedii Sofoklesa.. Losy Edypa można odczytywać jako pouczenie przeciw zbytniej dumie i wierze w ciągłość szczęścia.Kreon jest wprost rządny władzy.. Z oddaniem i poświęceniem służy swej ojczyźnie - Tebom.. Jednym z dwóch głównych bohaterów tej antycznej tragedii jest Kreon.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Kreon .. Antygona jest siostrą Ismeny oraz zmarłych w bratobójczej walce Polinejkesa i Eteokla.. W tej sytuacji Kreon nazywa go nierozważnym.Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".. Tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa jest Antygona, pochodząca z królewskiej rodziny.. Kreon bardzo wierzy w to, co robi.Ta sztuka udaje się Edypowi, za co otrzymuje on od Kreona tron Teb i Jokastę za żonę..

CharakterystykaKreon - charakterystyka szczegółowa.

Uważał, że jako król ma zawsze rację, a podwładni powinni jedynie być mu posłuszni.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Główne cechy: rozwaga, mądrość, opanowanie, sprawiedliwość, lojalność.Nie wie, że przeklina siebie.. Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Wróżbita oświadcza, że to Edyp jest mordercą, którego szuka.. oidipous - opuchłonogi, stąd imię), wnuk Labdakosa, syn Lajosa i Jokasty.. jest Antygona- córka Edypa i Jokasty.. Głownem bohaterem utworu jest Edyp .. Gdy kraj jest nękany klęskami i zarazą, podąża do wyroczni delfickiej po radę, nie bacząc na nic.Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Przekonany o swoich racjach, nie ulegał sugestiom poddanych czy rodziny.. Jest bohaterem tragedii Sofoklesa Król Edyp.. Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą .Podstawowe informacje o bohaterze.. To bezwzględny władca Teb, który lekceważy prawo boskie, nakazujące pochówku ciała zmarłego.. Jej narzeczonym jest Hajmon, syn Kreona- jej wuja i władcy Teb.. W ten sposób uzyskuje odpowiedź.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona"..

Jako brat Jokasty objął po śmierci synów Edypa rządy w Tebach.Charakterystyka edypa i kreona epejsodion 2.

Edyp to tytułowy bohater, występuje w tragedii jako władca Teb, mąż Jokasty, ojciec czworga dzieci, szwagier Kreona.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Łatwo unosi się złością, jest niecierpliwy i jak każdy król nie znosi sprzeciwu.. Tyrezjasz dodaje, że Edyp okrywa się hańbą, obcując z najbliższą rodziną oraz zasługuje na pogardę.Charakterystyka Edypa: Głownem bohaterem utworu jest Edyp (z gr.. Kreon jest królem niezwykle surowym, przekonanym o swojej nieomylności i poniekąd zaślepionym żądzą władzy.Podczas klęski przychodzi Edypowi z pomocą, przejmując po nim władzę i obiecując opiekę nad jego dziećmi; - wyróżniają go rozsądek, opanowanie i umiejętność przemawiania; - otwarcie wyraża swoje poglądy.. Córki Edypa: Antygona i Ismena, Edyp miał również dwóch synów.. Brat Jokasty, szwagier i wuj Edypa, obejmuje władzę nad Tebami oraz opiekę nad potomstwem Edypa gdy ten po okaleczeniu udaje się na wygnanie.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.. Po śmierci Lajosa i przybyciu Edypa do Teb usuwa się w cień, oddając pełnię władzy szwagrowi.. Za jego radą Edyp zasięga opinii Tyrezjasza.Kreon przejął władzę po śmierci Lajosa, natomiast Edyp był synem Lajosa i Jokasty, który opuścił ojczyznę z powodu ciążącej na jego rodzie klątwy.. Zostaje sprowadzony na dwór za radą Kreona i prawdopodobnie pod przymusem.Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Likwiduje wszystko, co stoi mu na drodze do niej.. Król nie traktuje tych słów poważnie i twierdzi, że mędrzec nie zna prawdy.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. CHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY Kreon mąż Eurydyki i ojciec Hajmona, Sofokles uczynił go drugim ważnym, obok Antygony bohaterem dramatu.. Wbrew rozkazowi Kreona postanawia sama pogrzebać swego brata bez względu na .CHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt