Spirometria interpretacja wyników

Pobierz

Właściwe wyniki spirometrii mają postać parametrów liczbowych, naniesionych na krzywą przepływ - objętość.Normy wyników spirometrii Witam chciałbym prosić o normy wyników spirometrii mój wiem to 20 lat wzrost 175cm waga 53kg MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu Spirometria Spirometria z próbą rozkurczową .. Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania.Spirometria to pomiar oddychania, dokładniej - pomiar objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza w płucach i oskrzelach.. Na tej podstawie oceniana jest czynność wentylacyjna płuc.. Dzięki Pastwa spostrzeżeniom będziemy mogli podnosić jakość pracy i udoskonalać wykonywanie procedur, co przełoży się na .. Dane te wprowadza się do komputera, do którego jest podłączony spirometr.. Polega na nabieraniu i wydmuchiwaniu powietrza przez plastikowy ustnik.. Ankieta satysfakcji Mając na uwadze doskonalenie funkcjonowania Centrum Medycznego Sanitas prosimy o opinię i uwagi na temat pracy naszej placówki.. Author: Sebastian Jakubicz Created Date: 10/21/2014 2:57:04 PM .Wynik spirometrii jest prawdopodobnie prawidłowy, chociaż nie można tego z pewnością powiedzieć, bez obejrzenia całości badania (z częścią graficzną), ponieważ niektóre dane są źle wpisane.. Wartości podane na wydruku spirometrii są wyrażone w "% wn.. Wymaga odpowiedniego sprzętu oraz przeszkolenia personelu, właściwej współpracy z chorym - a wyniki badań interpretuje lekarz, często jest nim również lekarz rodzinny.Spirometria statyczna (klasyczna) •Pozwala na pomiar objętości i pojemności płuc w warunkach spokojnego oddychania (statycznych) •Odzwierciedla własności sprężyste płuc i ściany klatki piersiowej •Oznaczamy: VC (Vital Capacity), VC ex, VC in, TV, ERV, IRV, IC Pojemności i objętości płuc w badaniu spirometrii statycznejNajważniejsze parametry, które ocenia się podczas spirometrii: FEV1 - nasilona pierwszosekundowa objętość wydechowa (powszechnie używany skrót FEV1 pochodzi od angielskiego określenia forced expiratory volume in one second)..

Spirometria wymaga interpretacji wyników przez lekarza.

Choć spirometria bywa trudna do wykonania i w przebiegu procedury zdarzają się błędy, mimo to uchodzi za jedno z podstawowych badań .Jakość i przydatność wyniku spirometrii zależy także od rodzaju używanej aparatury i właściwej interpretacji wyniku badania.. Na podstawie interpretacji spirometrii lekarz może ocenić, w jaki sposób choroba zmieniła zdolność płuc do wypełniania się powietrzem oraz zdolność oskrzeli do przepuszczania powietrza podczas wdechu i wydechu.. Na podstawie próbnych parametrów lekarz ocenia, czy pacjent włożył w badanie odpowiedni wysiłek.. Interpretacja wyników powinna być przeprowadzona przez lekarza.Spirometria - wyniki W celu uzyskania wydruku z aparatu komputer wylicza w trakcie badania wartości należne, które przy danych parametrach osobowych powinien mieć pacjent.. Badanie to polega na ocenie obturacji, czyli zwężenia dróg oddechowych.. Interpretacja badania spirometrycznego.. Normy badania spirometrycznego różnią się dla kobiet i mężczyzn, ale też inaczej w przypadku dorosłych, dzieci i seniorów.. Ta ostatnia wartość (FEV 1 /FVC) mniejsza niż 70% pozwala rozpoznać chorobę obturacyjną, a pierwsza z nich (FEV 1) określa stopień ciężkości obturacji.Metoda ta pozwala zmierzyć objętość płuc, objętość wydechu w ciągu jednej sekundy i szybkość wydechu..

Zasada przeprowadzania i interpretacja wyników spirometrii.

Interpretacja wyniku badania sprowadza się do porównania uzyskanych wyników z wartościami należnymi i odpowiedzi na następujące pytania:FEV 1 /FVC stosunek natężonej pierwszosekundowej objętości wydechowej do natężonej pojemności życiowej nie mniejszy niż 70% wartości należnej.. To badanie służące do pomiaru objętości, pojemności płuc oraz przepływu powietrza, które znajduje się w płucach i w oskrzelach.. Przed rozpoczęciem badania trzeba podać wiek, płeć, wzrost, ewentualnie wagę.. Dlatego powinien ją zrobić każdy palacz papierosów.. Jeżeli wyniki są zbliżone, wówczas płuca funkcjonują prawidłowo, natomiast gdy są niższe, to może oznaczać, że ich praca jest zaburzona.Badanie spirometryczne zalicza się do badań czynnościowych układu oddechowego.. Spirometria to inaczej pomiar oddychania, który umożliwia uzyskać informację o czynności układu oddechowego, tj. płuc, oskrzelików, oskrzeli, ścian klatki piersiowej.. Służy do rozpoznawania i monitowania wielu jednostek klinicznych.. Pierwsza z nich to największa ilość powietrza, którą można wydmuchać z płuc, czyli tak zwana natężona pojemność życiowa (FVC)..

... Nowe normy spirometryczne GLI2012 - rewolucja w interpretacji wyników spirometrii?

Spirometria należy do badań obiektywnych, nieinwazyjnych, czułych w wykrywaniu wczesnych zmian chorobowych.Dzień dobry mam 21 lat, 173cm wzrostu i ważę 62km, proszę o interpretację wyników spirometrii FVC 3.54 88% FEV1 3.19 94% FEV1/FVC 0.90 107% PEF 4.46 60% MEF25-75 3.54 86% MEF75 4.19 66% MEF50 3.67 81% MEF25 2.39 102%Interpretacji dokona lekarz,.Spirometria jest pomocna w ocenie wzorców oddychania, które identyfikują takie schorzenia, jak astma, zwłóknienie płuc, mukowiscydoza i POChP.. W ustach trzyma jednorazowy plastikowy ustnik, który ściśle obejmuje ustami.Interpretacja otrzymanych wyników, kształtu krzywych także wymaga uwzględnienia odrębności w grupach wiekowych.. FEV1 1.95 61% FUC 2.57 70% PEF 6.11 86% FEV1/FUC 75.9 90% MEF50 1,95 43% MMEF 1,53 30% MVV(i nd) 73,1 61% FET 4,60 WIEK PŁUC: 74 INTERPRETACJA(BTS) Restrykcja Za bardzo nie rozumiem tych wyników mam 28 lat i wzrostu 164 ba BARDZO PROSZĘ O POMOC.Spirometria należy do jednego z kluczowych badań układu oddechowego.. Pacjent siedzi lub stoi swobodnie, w pozycji wyprostowanej.. Przy pomocy specjalnej rurki pacjent ma za zadanie .Interpretacja wyniku spirometrii musi być poprzedzona analizą jakości badania..

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki ...Spirometria wymaga interpretacji wyników przez lekarza.

w miarę starzenia się organizmu, czynność płuc stale się zmniejsza.. Druga to pojemność życiowa, czyli całkowita objętość wydmuchanego powietrza (VC).Spirometria to badanie, które można interpretować jedynie wtedy, gdy zostanie prawidłowo wykonane.. Interpretacja wyników może się różnić w zależności od lekarza specjalisty.. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, ponieważ pacjent musi głęboko nabierać powietrza, a później jak najdłużej je wydmuchiwać.3.. Prawidłowe badanie spirometryczne nie wyklucza rozpoznania astmy.Podczas spirometrii mierzone są trzy wartości.. Zbadanie poszczególnych parametrów pozwala ocenić wydolność oddechową pacjenta.Wyniki badania spirometrycznego Wyniki spirometrii należy przedstawić lekarzowi, który zinterpretuje wykres i wartości poszczególnych parametrów.. Określa się dzięki niemu rezerwy wentylacyjne układu oddechowego, sprawdza, czy nie rozwijają się w nim takie choroby jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc.Spirometria - badanie czynnościowe układu oddechowego, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego.Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem.Spirometria jest wykonywana w celu rozpoznawania oraz kontroli przebiegu i efektów leczenia chorób .Dokładna interpretacja wyników należy do lekarza.. Badania niedostatecznej jakości można interpretować tylko wtedy, gdy nie ma możliwości uzyskania wyniku dobrej jakości.. Dane spirometryczne odzwierciedlają obiektywny obraz kliniczny pacjenta, na którym będzie oparte dalsze leczenie.Spirometria należy do badań czynnościowych układu oddechowego.. Jest to objętość powietrza, którą wydmuch**e się z płuc podczas pierwszej sekundy natężonego wydechu.Wyniki spirometrii - interpretacja Wyniki spirometrii są prezentowane w postaci krzywych w oparciu o wzajemne stosunki przepływu i objętości powietrza..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt